Sunday, February 25, 2024
HomeLajmeOrari i punes dhe pushimet e drejtuesit Enver Hoxha

Orari i punes dhe pushimet e drejtuesit Enver Hoxha

-

Sekretari i Partisë Komuniste ishte njëkohësisht drejtuesi kryesor i shtetit.

Në rastin e Shqipërisë, udhëheqësi ishte Enver Hoxha, i cili qeverisi me dorë të hekurt përreth 40 vite.

Në vitin 1958, Byroja Politike pa diskutime miratoi një vendim që kufizonte kohën e punës për sekretarin e parë.

Në një dokument të publikuar nga historiani Kastriot Dervishi, thuhet se udhëheqësi duhet të punonte nga ora 9:00 e mëngjesit deri në orën 13:00, pra 4 orë në ditë, ndërsa pushimet vjetore ishin dy herë në vit për një periudhë jo më të shkurtër se 3 muaj.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts