Si ishte Shkodra para 100 vitesh ? E tregon At Fishta. “Njerzit rrijne hijeve, pijne kafe e diskutojne per politike”

0
2702

Rreth 100 vite më parë, Gjergj Fishta shkruante se si ne shqiptarët rrinim hijeve pa punë dhe flisnim kafeneve për politikë duke pritur zgjidhje për jetët tona “nga Evropa”.

Fishta ve në dukje që klasa politike rend pas interesave personale, ndërsa punët dridhen e përdridhen deri në pikën sa nuk kuptohet më cila është rrena dhe cila e vërteta.

Megjithëse i shkruar në 1913 duket sikur është shkruar sot.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here