Bluzat e bardha i zbulojne 40 vjeçarit 639 gozhda në stomak

0
1196

Mjekët janë përballur me një rast të rrallë në Kolegjin Mjekësor të Kolkatas në Indi, kur një pacienti i janë hequr plot 639 gozhda nga stomaku i një pacienti 40 vjeçar, me prapambetje mendore.

Pacienti u pranua në spital rreth një javë më parë me dhimbje akute të stomakut. Ai kishte ndaluar marrjen e ushqimit që nga mesi i tetorit.

“Endoskopia zbuloi praninë e objekteve metalike në stomak. Por vetëm pas fillimit të operacionit që gjetëm, stomaku i tij ishte plot me gozhda të madhësive të ndryshme “, tha një mjek, duke shprehur habinë se kjo nuk ka shkaktuar shumë dëme në stomak.

Operacioni zgjati rreth një orë e gjysmë dhe gozhdët që peshonin më shumë se një kilogram u hoqën nga stomaku duke përdorur magnet, thanë mjekët.

“Është një rast i rrallë. Nuk mund të kujtoj asnjë shembull të një numri aq të madh të gozhdëve në stomakun e një personi “, zyrtar i lartë në spitalin shtetëror.

Mjekët dyshojnë se pacienti mund të vuajë nga çrregullimi i Pikës, një sëmundje mendore e karakterizuar nga oreksi i pacientit për sendet jo ushqimore, shkruan “Hindustantimes”.

Pacienti ishte i qëndrueshëm pas operacionit dhe është zhvendosur në shtratin e përgjithshëm.

Ai do të mbahej nën vëzhgim për disa ditë. “Për shkak të mungesës së të ushqyerit, plaga kirurgjikale mund të zgjasë më shumë për të shëruar”, tha një mjek.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here