Bushati komunikon me homologun grek, zgjidhet problemi i kalimit në kufi

0
918
Greek Foreign Minister Nikos Kotzias, left, shakes hands with Albanian Minister of Foreign Affairs Ditmir Bushati prior to their meeting in Tirana, Wednesday, July 15, 2015. (AP Photo/Hektor Pustina)

Marrin fund vuajtjet dhe pritjet e qindra shqiptarëve që duan të kalojnë drejt Greqisë. Mësohet se zgjidhja erdhi pasi Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati komunikoi intensivisht me homologun e tij grek, Nikos Kotzias dhe me Ministrin e Brendshëm Grek Nikos Toskas mbi zgjidhjen e situatës së krijuar në tre pikat kufitare me Greqinë prej 24 orësh.

Për shkak të problematikës me rënien e sistemit në të gjithë Greqinë, mes ministrit Bushati dhe ministrit Nikos Toskas u ra dakort që të nisë lëvizja duke mundësuar skanimin e pasaportave.

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here