Sunday, June 16, 2024
Home Politikë ‘Puset me sahate’, Rama shuan dilemat: S’ka taksë për familjarët, por…

‘Puset me sahate’, Rama shuan dilemat: S’ka taksë për familjarët, por…

0
1372

Kryeministri Edi Rama ka shuar çdo dilemë lidhur me debatet pas deklaratës së tij për aksionin ndaj ujit të pijshëm ku puseve do u vendoseshin matësa.

Kreu i qeverisë nga Dibra, në një dëgjesë me qytetarët për buxhetin 2018, ai nënvizoi se nuk bëhet fjalë për puset e qytetarëve, por për fabrika uji, apo industri.

“Dje patëm një darkë të këndshme me kryetarët e bashkive të qarkut Dibër, dhe ishte kënaqësi e madhe që diskutuam për problemet e njerëzve. Me kryetarët e bashkive që vijnë nga PD dhe ata që janë nga PS, për problemet e njerëzve. Ramë dakord për disa çështje. Do vazhdojmë investimet e nisura për bashkinë e Klosit, që u bë emblema e xhepit fals. Dje folëm edhe për puset e famshme dhe qartësisht dua ta përsëris se qeveria në bashkëpunim me bashkitë është e vendosur ta çojë deri në fund reformën për ujin dhe reformën kundër vjedhjes së tyre. Nuk bëhet fjalë për taksë pusesh, nuk bëhet fjalë për puset familjare. Kur themi puse, ka puse industriale. Ka fabrika uji që marrin ujë masivisht nga nëntoka. Nuk bëhet llaf për të vendosur taksë. Taksa është e tepër, por tarifë. Në problemin e kemi ujin e pijshëm. Shko e bëj pus në Gjermani apo Itali, po të nxjerrin ty zgupthi e të çojnë në polici. Ne jemi vendi i dytë më i pasur në Evropë, pas Norvegjisë. Kush merr ujë në lidhje të paligjshme, duhet të shkojë të bëjë lidhjen. Kodi penal e ka të shkruar qartësisht se kush vjedh ujë; vjedh. Kush vjedh drita; vjedh.”, tha Rama.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here