29 Nëntori, Meta e Rama nderojnë të rënët për liri, homazhe tek Varrezat e Dëshmorëve (Foto+Video)

0
878

Politika shqiptare e feston sërish e ndarë Ditën e Çlirimit të vendit, edhe pse 29 Nëntori është data zyrtare e kujtimit të kësaj dite.

Të majtët respektojnë 28 Nëntorin si Ditën e Pavarësisë dhe 29 Nëntorin si Ditën e Çlirimit, ndërkohë që të djathtët i përkujtojnë të dy festat më 28 Nëntor.

homazhe 29 nentori 1

Në 73-vjetorin e Çlirimit, Presidenti Ilir Meta, kryeministri Edi Rama, kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi dhe përfaqësues të tjerë të maxhorancës e krerë të institucioneve kryen homazhe dhe vendosën kurora me lule tek Varrezat e Dëshmorëve, në respekt dhe mirënjohje të veprës të dëshmorëve.

Më pas ata kanë takuar veteranë do të nderojnë sot dëshmorët e rënë për liri, duke bërë homazhe pranë Varrezave të Dëshmorëve.

ilir meta te varrezat e deshmoreve

ruci homazhe 1Demokratike nderoi dje kujtimin e rënëve duke vendosur kurora me lule pranë monumentit “Nënë Shqipëri”.

Debati për Festën e Çlirimit mbetet ende i ndezur në politikën shqiptare, ku e djathta ndjek të njëjtin model si gjatë mandatit të saj të parë qeverisës, kur ndryshoi datën e Çlirimit, nga 29 Nëntori më 28 Nëntor, pasi sipas saj, kjo e fundit ishte zgjedhur nga regjimi komunist duke falsifikuar historinë.

Por, 29 Nëntori e fitoi sërish statusin e Ditës së Çlirimit kur e majta erdhi në pushtet, në verën e vitit 1997, kur me një ligj të posaçëm u kthye në festë zyrtare.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here