Arabia Saudite thyen ‘tabunë’, femrat lejohen në stadiume

0
333

Në muajin tetor të vitit të kaluar u lajmërua se në Arabinë Saudinë do të vinte një ndryshim i madh për sa i përket lejimit të femrave në stadiume. Dhe ja tek shihen femrat e para që i gëzohen këtij vendimi historik, që theu tabutë.

 

 

Zona ku ato do të qendrojnë janë të rezervuara posaçerisht për to. Stadiumet në Arabinë Saudite kanë dhe zona të veçanta lutjesh. Shihet tifozët e parë në sektorët e rezervuar për ta, të pajisur me banjë femrash dhe zona lutjesh.

Ndeshja e parë që panë këto femra ishte ajo mes Al Ahli dhe Al Batin, e cila përfundoi 5 me zero në stadiumin e Geddas.

LEAVE A REPLY