Tuesday, March 28, 2023
Home Politikë Deputeti i PS, Brace: Lulzim Basha politikan kokebosh

Deputeti i PS, Brace: Lulzim Basha politikan kokebosh

0
609

Deputeti socialist, Erjon Brace, ka postuar kete koment ne facebook. Titulli eshte redaksional. Titulli origjinal i komentit eshte: “Ermal Meta si emigrant, Lulzim Basha e Mateo Salvini!”

Lulzim Basha nuk e ka pare Sanremon! Po hic fare.
Te ishte ndryshe, 

vec kenges se Ermal Metes-ndjese po ai se di as si quhet,

do kishte pare, degjuar edhe nje ligjerim epik te Favinos per boten e madhe te emigranteve.

Respekt e mirnjohje, dhimbje e apel per tolerance dhe integrim te tyre.

Historia e emigranteve ne Itali e jo vetem eshte edhe hiatoria e Ermal Metes. Triumfi i tij eshte edhe i tyre,

jo thjesht shqiptar ne fakt por jo vetem ne art, kulture, muzike apo nje festival.

Eshte triumfi ndaj nje segmenti te politikes, posacerisht ne Itali, Shqiperi gjithashtu, mbushur me urrejtje, dhene, kufizim, shperfillje, harrese, mbyllje.

Lulzim Basha duhet te ishte afer Ermal Metes-edhe ai ka nje histori emigrimi, tentoi ta bente sot me nje status politik dhe, ju largua per tu ulur ne prehrin e Salvinit, nje neofashisti po ne Itali.

Si Salvini, Lulzim Basha i urren shqiptaret e Shqiperine, per nevoja te Salvinit, Lulzim Basha krijon argumentin e shqiptareve, emigranteve bandite qe eksportohen ne Itali.

Lulzim Basha ka kete argument politik dhe Mateo Salvini kete argument e ka fushate ne Itali, duke mbuluar problemet e perhershme te Italise me kete fushate urrejtjeje e frike.

Jane nje! Lulzim Basha duhet te ishte nje histori suksesi emigracioni, si Ermal Meta, por ai nuk eshte si ai. Jo thjesht se Lulzim Bashes i iken zeri shpesh, thjesht jane te ndryshem tek puna, pasuria dhe humanizmi pertej politikes!

Kenga ben diferencen gjithashtu!

Kenga ishte nje marsh emocionues kunder urrejtjes, dhunes dhe nje himn kurajos, larg frikes ne liri!

VO: ndjese shume qe u kthye ne politike, por si duroj sot politikajte kokeboshe qe as degjojne muzike e as lexojne poezi! 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here