Luiza Xhuvani për herë të parë del kundër qeverisë Rama 2

0
1566

Ish-deputetja e Partisë Socialiste, aktorja Luiza Xhuvani për herë të parë del kundër një nisme të qeverisë Rama 2.

Bëhet fjalë për zhvendosjen e godinës së Teatrit. Në listën e firmëtarëve që e kundërshtojnë zhvendosjen e godinës së TK dhe duan që kjo godinë të shpallet Monument Kulture është edhe emri i Xhuvanit.

Projektligji i ri i artit dhe kulturës nga ministria e drejtuar prej Mirela Kumbaros ka ngjallur revoltë në radhët e artistëve të cilët prej ditësh protestojnë për vendimin e Ministrisë së Kulturës. Kjo e fundit dëshiron që të ndërtojë kulla e pallate në hapësirën ku sot gjendet Teatri Kombëtar e që aktorët duan ta shpallin Monument Kulture.

lui.jpg

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here