Wednesday, March 29, 2023
Home Kronika Shkatërrohet grupi kriminal në Itali, ja roli i boksierit shqiptar

Shkatërrohet grupi kriminal në Itali, ja roli i boksierit shqiptar

0
1871
Pugilato, Orial Kolaj Vs Paata Aduashvili

Në orët e para të mëngjesit të sotëm Policia Financiare e Romës me kërkesë të Drejtorisë së përgjithshme Antimafia ka sekuestruar pasuritë e 9 personave të arrestuar si anëtarë të klanit mafioz Casalesi ku bëjnë pjesë dhe 3 shqiptarët Arben Zogu, Orial Kolaj dhe Petrit Bardhi.

Pasuritë materiale të sekuestruara janë në vlerë 23 milionë euro.

Hetimet ekonomiko-pasurore të Fianncës së Romës, në tetor të 2013  kanë çuar në ekzekutimin e operacionit “Criminal Games” e në shkatërrimin e një grupi kriminal italo-shqiptar me akuzën në pjesëmarrje në organizim mafioz, aktivitet të paligjshëm në sektorin e slot-machine, në armëmbajtje pa leje, vjedhje me dhunë, kërcënim e zhvatje.

Hetimet kishin zbardhur se si ky organizim kriminal i përbërë nga dy grupime; grupi Iovine i klanit Casalesi të mafias napoletane Kamorra e grupi Guarnera në kontakt me bandën romane të Maglianas kishin ngritur një aktivitet ilegal i shtrirë në territorin roman e me aktivitet në sektorin e makinave të fatit. Me kërcënim e dhunë ata  ushtroin zotërimin e territorit të qëndrave të lojrave të fatit e të pikave të bastit.

Për ta realizuar këtë ata mbështeteshin tek grupi i shqiptarëve i quajur “boksierët” të cilët drejtoheshin nga boksieri shqiptar Orial Kolaj kampion italian e europian në peshëm mesatare.

Në kuadër të këtij hetimi i ekzekutua një tjetër opearcion i Policisë së Romës i koduar “Vento del Est” , i cili zbuloi se grupi Guarnera ishte i përfshirë në një trafik ndërkobmëtar droge i koordinuar nga shqiptari Arben Zogaj i thirrur me pseudonimin “Rikardino”.

Hetimet ekonomiko pasurore të Financës së Romës ndaj;  Mario Ovine, Salvatore Iovine, Sergio Guarnera, Sandro Guarnera, Franco Crispoldi, Arben  Zogu, Fabrizio Diotallevi, Orial Kolaj e Petrit Bardhi çuan sot në ekzekutimin e sekuestrimit të pasurive të tyre materiale në vlerë financiare në 23 milionë euro.

Pasuritë e sekuestruara janë;

– të gjitha asetet e 3 kompamive individuale

– kuotat aksionare, kapitalin aksionar dhe të gjithë pasuritë e 5 kompanive aksionere

– 8 prona të paluajtshme në territorin e Romës, e në provincën e Nuoros e Aquilas

– një terren i pozicionuar në Romë

– 8 makina

– 1 motorr

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here