Merret në pyetje për abuzimet me rrugën Tiranë-Elbasan, Haxhinasto: Çfarë deklarova

0
546
Ministri i Transportit Edmond Haxhinasto, duke folur per gazetaret pas nje takimi me Drejtorine e Transportit Rrugor ne Tirane, ku ka komentuar ne lidhje me rendesine qe ka reforma ne transport, pasi sipas tij, kjo reforme do beje te mundur rritjen e sigurise publike dhe jetes se qytetareve qe udhetojne cdo dite.

TIRANE- Ish-ministri i Transporteve Edmond Haxhinasto pak pasi doli nga ambientet e Prokurorisë së Krimeve të Rënda tregoi se çfarë kishte deklaruar para prokurorëve të çështjes lidhur me skandalin e rrugës Tiranë-Elbasan. Haxhinasto theksoi se kishte dhënë shpjegime mbi procedurat gjatë kohës që ishte ministër.

“Shpjegova procedurat gjatë kohës që isha ministër”, tha shkurtimisht Haxhinasto për mediat. Ndërkohë, pyetjes së gazetares së ‘News24’ Klodiana Lala nëse kishte ngritur në grup pune për çështjen e skandalit me rrugës, Haxhinasto nguroi t’i përgjigjej.
WhatsApp Image 2018-02-19 at 14.18.27

Kujtojmë se ish-ministri i LSI-së qëndroi për gati 2 orë në ambientet e Krimeve të Rënda, ku u pyet si person që ka dijeni për abuzimet me fondet e kësaj rruge, për të cilat janë arrestuar 3 ish-zyrtarë, mes tyre kreu i ARRSH-së Dashamir Xhika.

Kjo çështje është verifikuar, pasi ka dyshime që ministri ka shpërdoruar detyrën duke mos ngritur një grup pune që të analizonte situatën e krijuar pas disa auditesh që kishin konstatuar abuzime me fondet për rrugën Tiranë-Durrës.

WhatsApp Image 2018-02-19 at 14.18.04

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here