Reagon policia per videon ku ndalohet ambulanca per ti hapur rrugen zyrtareve

0
1264

Reagon Policia e Shtetit lidhur me videon ku shihet se si ndalohet ambulanca për të liruar rrugën që të kalojë eksorta zyrtare.

Policia e Shtetit nëpërmjet një deklarate shprehet se ka marrë në shqyrtim rastin, dhe për dy punonjësit e Policisë Rrugore në detyrë ka nisur hetimi disiplinor.

Video u publikua nga regjisori Indrit Çobani, dhe ngjarja ka ndodhur në kryqëzimin pranë Piramidës në kryeqytet.

Reagimi i plotë i Policisë së Shtetit:

Reagim

Lidhur me lajmin e publikuar, ku trajtohet vonesa ne kryqezim rruge e nje ambulance nga shërbimet e Policisë Rrugore, në kryqëzimin e Bulevardit “Dëshmorët e Kombit” me Bulevardin “Bajram Curri”, gjatë kohës që në këtë segment qarkullonte një delegacion zyrtar i nivelit të lartë, Policia mori në shqyrtim rastin si me poshte:

Paraprakisht deri në një analizë të plotë të gjithë dinamikës të ngjarjes, verifikimit nëse ambulanca ka qenë në urgjencë, detyrimeve të shërbimeve të Policisë Rrugore për rastin bazuar në Kodin Rrugor, për dy punonjësit e Policisë Rrugore në detyrë ka nisur hetimi disiplinor.

Shërbimet e Policisë Rrugore janë të angazhuara dhe motivuara për kryerjen me profesionalizëm të detyrave që ngarkon Kodi Rrugor dhe Ligji i Policisë së Shtetit.

Por duke perfituar nga ky komunikim, gjejme rastin te rikujtojme se çdo autoritet per rastet e urgjencave duhet te njoftoje paraprakisht ne numrin e tel 112, per te koordinuar veprimet dhe lehtesuar sherbimin per qytetaret.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here