Lluka: Kosova nuk humbe asnje meter katror, “Marreveshja Thaçi – Vujanoviç, garanton korrigjimin e gabimeve”

0
822

Pavarësisht shtyrjes për ditën e mërkurës te javës se ardhshme te votimit ne Kuvendin e Kosovës për përcaktimin e vijës kufitare me Malin e Zi, nuk ka asnjë dyshim se deputetet do ta votojnë projektin e paraqitur. Sigurinë për këtë e jep Jahja Lluka Shefi i Kabinetit te Kryeministrit te Kosovës, Ramush Haradinaj, ne një interviste për tv1- Channel:

Lluka tha se marrëveshja mes Presidentit te Kosoves , Hashim Thaçi dhe homologut Malazez, Filip Vujanoviç, ka per qellim qe te korrigjoje gabimet qe ishin bere me pare per saktësimin e vijes kufitare:

Nuk kane munguar zerat ne Kosoves, te cilet kane deklaruar se Kosova humbe 82 kiliometer katror toke nese Kuvendi miraton projektin e paraqitur. Por Shefi i Kabinetit te Kryeministrit, Ramush Haradinaj, kete e mohon totalisht dhe thote se as qe duhet te kete me dileme per kete çeshtje, pasi Kosova nuk humb asnje meter toke:

Proçesi i përcaktimit te vijes kufitare te Kosoves me Malin e Zi ka filluar 7 vite me pare, ku ka pasur shume debate e mosmarrëveshje, ndonëse BE  kishte si kusht per liberalizimin e vizave per qytetaret kosoves.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here