Thursday, March 23, 2023
Home Aktualitet Ndahet nga jeta në moshen 81 vjeçare, fizikanti i madh shqiptar…

Ndahet nga jeta në moshen 81 vjeçare, fizikanti i madh shqiptar…

0
1133

Është ndarë nga jeta në moshën 80 vjeçare, fizikanti i shquar shqiptar Petrit Skënde.

Ai  ndërroi jetë me 20 shkurt në një institucion për të moshuarit në Westborough në SHBA pas një sëmudje të rëndë. Të shtunën e 23 shkurtit, iu dha lamtumira për tu prehur me pas ne banesen e fundit.

Petrit Skënde është një nga fizikanët më të shquar shqiptar, një shkenctar i kalibrit europian. Ai ishte specializuar për fizikë bërthamore dhe për rreth 20 vjet ka qenë nën/drejtor i Institutit të Fizikës bërthamore të Aplikuar.

Skënde ka qenë për rreth 30 vjet profesor fizike në Fakultetin e Shkencave të Natyrës si edhe nën/kryetar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë deri në vitin 1997, kur doli në pension.

I ndjeri ka dy djem të martuar në SHBA, ndërsa gruaja e tij Elisabeta, pas 40 vitesh martese me Petritin ndërroi jetë në 2010.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here