Vitrina javore e librit, publikohet romani me te pathena nga shtepia e bardhe e Trumpit…

0
1462

Kjo fundjave eshte shoqeruar me disa tituj te rinjr kryesisht romane te perkthyera ne librarite e shkodres.

“Babeli” eshte libri qe vjen nga Jan De Leeuw.Nje roman i rralle e shume bashkohor per ambiciet njerzore si jane paraja dhe besimi. Nje roman ku spikasin dialoged e rafinuar, por edhe shume te kthejellet. Babeli futet ne librat intrigues, qe nuk mund te lihet menjane.

Zacharie Mayani sjell romanin Estrusket fillojne te flasin i perkthyer nga Krenar Hajderi. Nje familje e madhe fisesh, gjuhet e te cileve lidheshin me ilirishten. Perpara nje spektakli te tille historianet ishin ten dare ne dy kampe. Njera pale perpiqej te gjente qofte edhe nje  sinjal me te vogel qe fliste per ekspansionin ilit. Dhe kampi tjeter  nrihej nje ane tjeter e medaljes, ajo e “ilirofobeve”.

Teksa e gjithe bota ka kthyer syte nga politika Amerikane, me ne fund publikohet roman ii shumekerkuar “Zjarr dhe terbim” brenda shtepise se bardhe te Trumpit. Libri pati disa medyshje nese do te publikohej apo jo, por Michael Wolf e sjell ne versionin original. Viti ii pare i presidences se Trump ishte i veshtire por edhe i stuhishem. Wolf vezhgon nje perspective me prapaskena te padegjuara me pare.

Diana Gabaldon vjen me romanin e saj “Udhetarja e kohes”. Po sikur e ardhmja te jete e kaluara”? kjo eshte pyetja e cila shoqeron pergjate gjithwe romanit. E kthyer pas ne kohe Kler bie ne duart e nje klani skocez. Ajo qe nis si detyrim kthehet ne nevoje dhe kler e gjen veten mes dy meshkujsh, mes dy jeteve te largeta. Ketu nis gjithcka ne kete roman..

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here