SHBA nis 12 anije ushtarake drejt Sirisë, misioni më i madh që prej luftës së Irakut

0
473

Një forcë e madhe veprimi prej 12 anijesh luftarakë po lundron në drejtim të Sirisë,  një nga përqendrimet më të mëdha të fuqisë detare të SHBA që nga sulmi i Irakut i vitit 2003.

Luftanija bërthamore gjigante, “USS Harry S Truman”, që mban 90 aeroplanë është lëvizur nga Evropa drejt Lindjes së Mesme.

Një tjetër, një nga 4 shkatërruesit e fuqishëm besohet të jetë në Mesdhe ose afër tij tashmë, duke përfshirë Donald Cook, Porter, Carney dhe Laboon së bashku me dy nëndetëse bërthamore, “Gjeorgji” dhe “John Warner”.

Vendosja e 12 anijeve amerikane në një mision të tillë është përqendrimi më i madh i fuqisë së zjarrit, një nga më të mëdhenjtë kur gjashtë transportuesit e avionëve mbështetën pushtimin e Irakut në 2003.

Kjo situatë vjen pas tensioneve të larta ndërsa Donald Trump vazhdon të marrë në konsideratë nisjen e sulmeve ajrore në Siri pas sulmit me gaz ndaj civilëve në qytetin e Daumas nga qeveria siriane.

Rusia ka kërcënuar të parandalojë çdo raketë të nisur në drejtim të forcave të regjimit të Asadit duke përdorur sistemin e frikshëm të mbrojtjes S-400.

Diktatori sirian Bashar al-Assad thuhet se ka zhvendosur pasuritë e tij ushtarake në bazat ruse me shpresën se SHBA dhe aleatët e saj do të hezitonin të nisin sulme diku afër forcave të Vladimir Putinit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here