Trump:Pergezon per sulmin mbi Sirine

0
510

Presidenti i SHBA Donald Trump ka përgëzuar një sulm ushtarak brenda natës mbi Sirinë duke e cilwsuar si tw”ekzekutuar në mënyrë të përsosur”, ndwrsa ka shtuar se “Misioni është i Përfunduar”.

SHBA, Britania e Madhe dhe Franca bombarduan tre vende Sirisë, duke synuar bazwn bwrthamore tw tw saj.

Presidenti rus Vladimir Putin i dwnoi “në mënyrën më kategorike”sulmet perëndimore .

Rusia, aleati kryesor i Sirisë, kwrcwnoi me hakmarrje ushtarake nëse do kishte ndonjë forcë ruse të goditur.

“Krenar për ushtrinë tonë të madhe” deklaroi me kënaqësi presidenti rus, dhe bëri me dije se pas financimit shtesë “ kjo është ushtria më e mirë që ka patur ndonjëherë vendi ynë”.

Gjithashtu Presidenti i Amerikës Trump ka deklaruar se “Kombet e Britanisë, Francës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës kanë bashkuar fuqinë e tyre të drejtë kundër barbarizmit dhe brutalitetit. Synimi i veprimeve tona sonte është të krijojë një pengesë të fortë kundër prodhimit, përhapjes dhe përdorimit të armëve kimike ”.

Siria ndodhet prej shtatë vitesh nën luftë civile dhe këto sulme janë më të fortat të kësaj periudhe ndaj saj.

mision.png

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here