Vasili: Hynë me armë në Kuvend, prokuroria që hesht do të përballet me popullin

0
375
“I rëndë”, “i papërfytyrueshëm”, “i tmerrshëm”, fatal” – Me këto terma e ka përcaktuar, Petrit Vasili, kreu i Grupit të LSi, aktin e hyrjes në Kuvend të oficerëve të Gardës që mbrojnë kryeministrin, në seancën e fundit të debatit dhe përplasjes së fortë me opozitën.

“Oficeret e armatosur hyne ne 12 prill ne sallen e seancave plenare duke dhunuar si kurre ndonjehere sallen e kuvendit, – shkruan Vasili në Fb. –  Ky eshte akti me i rende dhe i paperfytyrueshem per nje palament demokratik.

Prokuroria hesht dhe ka mbyllur syte perpara kesaj ngjarje te tmerrshme per parlamentarizmin dhe respektimin e ligjit, nderkohe qe keto skena fale televizioneve i ka pare edhe shqiptari me i fundit.

Personat e armatosur hyne salle per te mbrojtur jeten e kryeministrit te “kercenuar” rende nga mielli dhe uji,ishte vertet ne “rrezik te madh” kryefrikacaku i qeverise se mielli dhe uji te “vrasin”.

Nuk mundet qe per shkak te nje frikacaku te kthehet salla e kuvendit ne nje demostrim te oficereve alabake me arme dhe me fisheke.

Tanime salla e parlamentit qeveriset nga garda e republikes me arme dhe pa arme pasi nuk ka me kryetar parlamenti.

Garda hyn e del sic i pelqen dhe as qe ja fishkellen fare kryetarit fiktiv te kuvendit.

Prokuroria nese nuk vepron per dhunimin e salles se te zgjedhurve te popullit nga oficeret me arme,do te thote se eshte vendosur perfundimisht kunder popullit,do te thote gjithshtu se do te perballet me popullin,por duhet ta dije se ate dite ajo do te jete dita e saj e fundit,” përfundon Vasili

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here