Sunday, March 26, 2023
Home Aktualitet Xhaçka në SHBA: Mbështetja amerikane e rëndësishme për axhendën europiane të Shqipërisë

Xhaçka në SHBA: Mbështetja amerikane e rëndësishme për axhendën europiane të Shqipërisë

0
518

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka nisur takimet zyrtare në Senatin dhe Kongresin Amerikan.

Gjatë takimit me senatorët e kongresmenët, Xhaçka vlerësoi mbështetejn e SHBA për reformën në drejtësi.

Olta Xhaçka: “Mbështja amerikane shumë e rëndësishme edhe për axhendën europiane të Shqipërisë.”

Ministrja gjithashtu takoi përfaësues të kompanise amerikane Lockheed Martin, që po punon për Sistemin e Integruar të Vëzhgimit të hapësires ajrore shqiptare.

Ajo u shpreh se Shqipëria është e interesuar për investime të tjera ushtarake amerikane.

Olta Xhaçka: “Sistemi i integruar për vëzhgimin e hapësirës ajrore me rëndesi, jo vetëm për sigurinë kombëtare të Shqipërisë por për të gjithë aleancën e NATO-s.”

Kontrata për blerjen e sistemit të integruar të vëzhgimit të hapësirës ajrore u miratua në nëntor të vitit 2017.

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhacka do të takohet edhe me Sekretarin e Mbrojtjes, James Mattis

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here