Avokatët e 11 kuksianëve: Kërkojmë lirimin e tyre, proces i parregullt…

0
614

11 kuksianet e arrestuar dalin perpara gjykates. Gerald Aga, njeri prej avokateve mbrojtes ne dalje per mediat ka deklaruar se ndalimi i tyre eshte i padrejte dhe duhen liruar. ” Parimisht ankimet i kemi ndare ne  2 arguementa prandaj  kerkojme lirimin. Shkaku pare jane aktet procesverbalet  qe nuk kane kohe.  Procesverbali ka date por jo orar. nje tjeter i mbajtur ne Tirane ka oren 10.20 deri 11.
Pretendimi yne eshte se procesi ka parregullsi.

E dyta ka te beje me procesin joligjor qe gjykata Kukes nuk ja garantoj te dyshuarve. U delegua ne Tirane kur bashkeshorti i saj eshte pjese e policise Tirane

A ka ministria drejtesise kompetence te zhvendose gjyqin

Kemi kerkesen e dorezimit per lehtesimin e masave te ndalimit procedura kerkon mbajtje procesverbaleve qe nuk ka te tilla

Shtetasit jane ndaluar mes mesnates dhe oreve te para te mengjesit, kane kaluar afatet 48 ore dhe ndalimi eshte i paligjshem

Nga pamjet filmike rezultojne persona te FNSH  qender hyjne me maska. Kjo duhej te ndodhte vetem me urdher drejtorit policise sikur te kishim dicka jashtezakonshme, shtetasit ishin shtepi

Nuk kishim situate te jashtezakonshme

Rezulton qe per te dyshuarit tane jane marre ne shtepi nga keto persona. Nuk ka vendim shoqerimi

Ceshtja mund te gjykohej ne Kukes, por ne menyre flagrante ministrja drejtesise kthej pergjigje kur nuk kishte vendim KLD

Sa i perket masave ekstreme per te dyshuarit, vendosen kur plotesohen 4 kritere: rrisku largimi qe ne dosje ska asnje prove se keto persona mund largoheshin

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here