Monday, May 20, 2024
Home Aktualitet “E domosdoshme që Europa të mos ju harrojë”, mesazhi i Papa Gjon...

“E domosdoshme që Europa të mos ju harrojë”, mesazhi i Papa Gjon Palit II aktual dhe sot

0
627

25 vite më parë, vizita e Papa Gjon Palit të dytë në Shqipëri do të ishte një nga momentet më të rëndësishme dhe historike për vendin tonë, pasi për herë të parë një udhëheqës shpirtëror i katolikëve në botë shkel tokën shqiptare.

Për të përkujtuar këtë datë, kisha katolike në Shkoder kremtoi një meshë në kishën e ‘Zojës së Këshillit të Mirë”, ku merrnin pjesë ipeshkvinjtë shqiptarë, presidenti i Republikës Ilir Meta dhe drejtuesit e dy komuniteteve fetare, atij ortodoks dhe bektashi.

Imzot Angelo Massafra u kujdes në fjalën e tij të përcjellë ato mesazhe për të cilat sot më shumë se kurre ka nevojë populli ynë, e që Ati i Shenjte u kujdes 25 vite më parë t’i ndante me shqiptarët, duke përkuar me festën e Zojës së Këshillit të Mirë, pajtores së popullit tonë.

Angelo Massafra: Me të drejtë kërkonte barazi, drejtësi, paqe dhe qetësi.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here