Tuesday, May 28, 2024
Home Aktualitet 5 maji, ministri Bushati në Shkodër: Dita e përkujtimit për veprën e...

5 maji, ministri Bushati në Shkodër: Dita e përkujtimit për veprën e martirëve në luftën antifashiste…

0
759

Ditmir Bushati ne Shkoder per 5 maj Diten e Deshmoreve te Atdheut.

Ditmir Bushati: 5 maji eshte dita e perkujtimit per vepren e martireve ne luften antifashiste. Beteja Antifashiste per Shkodren ishte beteje jete a vdekje.

Bushati: Luften antifashiste e rroken myslimane, katolike dhe te pa fe. Ylli polar ne Shkoder ishte antifashizmi, vlerat e se drejtes dhe demorkacise.

Bushati: Mesimet e Qemal Stafes jane aktuale dhe sot pasi flet per sfida te medha qe duhet ti kapercejme se bashku. Ne duhet te respektojme veten tone, luften antifashiste, mbi te ndertohet ngrehina e bashkimit evropian, ne duhet e respektojme martiret e demokracise, ata njerez qe vdiqen ne burgjet e komunizmit.

Bushati: Shkodra eshte vendi qe priti hebrenjte dhe u rreshtua ne anen e duhur te historise dhe ka nje vlere demokratike dhe eshte detyra e secilit prej nesh te mbaje gjalle keto vlera.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here