Mos u gënjeni nga moti me diell, çfarë parashikojnë sinoptikanët për sot dhe nesër

0
596

Paraditen e sotme vendi ynë është dominuar kryesisht nga një mot i kthjellët dhe me diell në orët e para të mëngjesit, por sipas sinoptikanëve pritet të kemi sërish një përkeqësim të kushteve atmosferike. Sipas Institutit te Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit (IGJEUM) gjatë pasdites së sotme dhe nesër në mesditë priten reshje të dobëta në disa qarqe të vendit.

 

 

RESHJET
Sot pasdite (e hënë, dt.21) dhe nesër në mesditë (e martë, dt.22) pritet të ketë reshje të dobëta në të gjithë vendin, ndërsa në disa qarqe të jenë lokalisht deri mesatare (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark). Gjatë pasditeve mund të ketë lokalisht edhe shtrëngata, kryesisht në terrenet kodrinore-malore dhe në zonat pranë tyre.

TEMPERATURAT
Nesër (e martë, dt.22) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:
në bregdet: 17 / 30°C
në vendet e ulëta: 18 / 28°C
në vendet malore: 10 / 24 °C

ERA
Sot pasdite (e hënë, dt.21) dhe nesër (e martë, dt.22) era pritet të fryjë mesatare.
33077451_1059130577574121_6457209233313103872_n
33038608_1059130534240792_6657435020900171776_n
33096336_1059130544240791_4043419853271334912_n

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here