Friday, April 12, 2024
Home Sport Botërori i Rusisë në rrezik

Botërori i Rusisë në rrezik

0
617

Me jetën e më shumë se dy milionë civilëve në rrezik në Idlib dhe Daraa të Sirisë, udhëheqësit e botës duhet të heqin dorë nga pjesëmarrja në ceremoninë e hapjes së Kupës Botërore në Moskë më 14 qershor 2018, përveçse nëse Kremlini merr hapa kuptimplotë për t’i mbrojtur ato nga kimikatet dhe sulmet konvencionale.

Kjo është thirrja e bërë sot nga Organizata Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut, Human Rights Watch. Sipas tyre Rusia, organizatori i Kupës Botërore 2018, po siguron armë, mbështetje ushtarake dhe mbulim diplomatik ndaj qeverisë siriane përkundër dëshmive që forcat siriane kanë synuar qëllimisht dhe pa dallim civilë që nga viti 2013.

“Në pritjen e një prej ngjarjeve më televizive në botë, Rusia po ballafaqohet me opinionin publik botëror dhe kërkon respekt”,-tha Kenneth Roth, drejtor ekzekutiv i Human Rights Watch. “Krerët e botës duhet të sinjalizojnë Presidentin Putin se nëse ai nuk ndryshon rrugën dhe vepron për t’i dhënë fund mizorive nga forcat ruse dhe siriane në Siri, ata nuk do të jenë në vendet e tyre në kutinë VIP me të në natën e hapjes”.-thuhet në komunikatën për shtyp të lëshuar nga organizata.

Qeveria ruse është mbështetësi kryesor i qeverisë siriane. Që nga shtatori i vitit 2015, Rusia është angazhuar ushtarakisht në konfliktin sirian krahas forcave qeveritare siriane. Rusia është furnizuesi primar i armëve në Siri dhe po kryen bashkërisht sulme ajrore me forcat ajrore siriane në zonat e mbajtura nga grupet antiqeveritare, duke përfshirë edhe nga baza ajrore e saj Hmeimim në Latakia veriperëndimore.

Si pjesë e një aleance të përbashkët ushtarake, Rusia ndan përgjegjësinë jo vetëm për shkeljet që forcat e saj kryejnë drejtpërdrejt, por edhe për ato që kryen aleati i saj. Operacionet e përbashkëta ruse-siriane kanë shkaktuar mijëra viktima civile, përfshirë në Ghouta Lindore në fshatin Damask dhe në qytetin Aleppo. Human Rights Watch ka dokumentuar sulmet ajrore ruse-siriane që nuk arritën të bëjnë dallimin midis luftëtarëve dhe civilëve dhe që goditën objektet civile, duke përfshirë shkollat, spitalet dhe zonat e banimit.

Në betejën për të rifituar Aleppo në fund të vitit 2016, një fushatë bombardimesh njëmujore nga aleanca ushtarake ruso-siriane ishte pa dyshim pa dallim dhe përfshiu sulme që përbëjnë krime lufte. Operacionet e përbashkëta ushtarake siriane dhe ruse kanë përdorur gjerësisht municione thërrmuese të ndaluara ndërkombëtarisht, në shumicën e rasteve armë zjarri të bëra nga sovjetikët, si dhe armë zjarri ajrore, të cilat janë të ndaluara kur përdoren në zonat civile, sepse ato shkaktojnë djegie torturuese që janë të vështira për t’u trajtuar, dhe të fillojë zjarret që shkatërrojnë objektet civile dhe infrastrukturën.

Rusia gjithashtu vazhdon të sigurojë qeverinë siriane me armë, pavarësisht dëshmive të forta të krimeve të luftës dhe krimeve kundër njerëzimit nga forcat qeveritare. Mes viteve 2015 dhe 2017, Rusia llogaritej për 79 për qind të eksporteve të armëve në Siri sipas Institutit Ndërkombëtar të Stokholmit për Kërkimin e Paqes (SIPRI). Kjo përfshin dhënien e 40 tankeve T-90A në Siri në fund të vitit 2017. Rusia duhet të ndalojë mbështetjen e qeverisë siriane me sigurimin e armëve ndërsa vazhdon të jetë përgjegjëse për krimet e luftës, tha Human Rights Ëatch.

Ceremonia e hapjes së Kupës Botërore në Moskë, e cila ka për qëllim të festojë fuqinë unifikuese të sportit dhe vlerat universale të lojës së drejtë, do të zhvillohet në një sfond të shkeljeve të rënda dhe të vazhdueshme të të drejtave të njeriut në Siri, ku civilët vazhdojnë të përballen me rrëziqe jetën e tyre nën kërcënimin e sulmeve ajrore pa dallim, përdorimin e armëve të ndaluara dhe kufizimet në ndihmën humanitare dhe aksesin.

Me qeverinë siriane, që sapo ka rifituar territorin në Ghouta Lindore, Damaskun jugor dhe guvernatorin e Homsit dhe një ofensivë në rritje për të rimarrë guvernatorin e Daraa, qeveria dhe forcat aleate ndoshta do të kthejnë vëmendjen e tyre në qeverisjen Idlib më pas.

Sot Idlib është zona më e madhe e mbetur e mbajtur nga forcat anti-qeveritare. Rreth dy milionë civilë jetojnë atje – gjysma e zhvendosur nga pjesë të tjera të Sirisë. Këta civilë janë de facto të bllokuar, sepse Turqia ka mbyllur efektivisht kufirin e saj ndaj refugjatëve të rinj.

Kupa e Botës është garën e futbollit botëror dhe miliarda tifozë pritet të shikojnë ndërsa 32 skuadra kombëtare luajnë në stadiume në 11 qytete ruse.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here