Ekrani i artit” serish ne Shkoder, Festivali nderkombetar i filmit nga Firence ne Shqiperi

0
627

 Për të dytin vit radhazi në qytetin e Shkodres nisi festivali ” Ekrani i artit”. I lindur si një projekt që kërkon të promovojë lidhjet midis artit bashkëkohor dhe kinemasë, nga Firence ku zhvillohet prej vitit 2008, tashmë ai ka shtëpinë e dytë në Shqipëri.

Filmat e shfaqur në natën e parë sjellin për publiku imazhe interesante dhe trajtonë tema te cilat shihen cdo dite nga njerezit e zakonshem por asnjehere nuk ngjallin kurreshtje, siç është puna në kalatat e porteve me kontenjeret apo edhe filmi mbi fotografin e famshëm Çek Jozef Kudelka i cili ndërmerr një udhëtim nëe rripin e Gazës dhe fotografon ndërtimin e murit mes Izraeliteve dhe Palestinezeve.

Në këtë festival do të prezantohen filma, dokumentarë mbi artin bashkëkohor, takime me artistë e kuratorë, etj. Përveç institutit Italian, partnere në këtë nisëm ka qënë edhe ministria e kulturës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here