“Dosja K, mesuesi, Gjeniu dhe diktatori”, Dokumentar me protagonist Gjeto Vocin dhe Nike Kodren

0
1020

Ne kuader te kujteses historike te krimeve te komunizmit, ne Shkoder u shfaq dokumentari “Dosja K, mesuesi, Gjeniu dhe diktatori”. Nje prodhim i regjisores Admirina Peci.

Protagoniste te dokumentarit ishin Gjeto Voci ne rolin e mesuesit dhe gjeniu i matematikes Nike Kodra, nen rrefimin e Pjerin Mirdites, i cili ne arkivat e muzeut u be deshmitar i shume te vertetave te pathena. Koha e komunizmit erdhi e gjalle per me shume se 1 ore, ku nderthurja e mesimdhenies, gjeniut te lindur ne nje periudhe te trishte, dhe komunzimi famekeq. Dokumentari u shfaq nen kujdesin e konsullates se nderit te Austrise dhe shoqates “Drejtesi per paqen”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here