Friday, June 14, 2024
Home Kronika Drogë nga shpërndarësit shqiptarë, arreston “shefat” e tifozëve të Milanit dhe Interit

Drogë nga shpërndarësit shqiptarë, arreston “shefat” e tifozëve të Milanit dhe Interit

0
606

Policia italiane në Milano ka lëshuar urdhër-arrest për 22 persona nën akuzën e trafikut të drogës.

Midis të arrestuarve është edhe 37 vjeçari Luca Lucci, kreu i tifozëve ultras të Milanit, Massimo Marinelli, përgjegjësi i sigurisë të Interit në stadium.

Sipas hetimeve, Lucci merrte drogën nga shqiptarët në selinë lokale të “Al Clan” në Sesto San Giovanni në Sacco dhe Vanzeti dhe më pas e rishpërndante në qytet. Ai ka pasur disa precedentë në fushën sportive dhe u dënua për sulm gjatë derbit Milan-Inter më 15 shkurt 2009 në stadiumin ” Guiseppe Meazza”.

Operacioni filloi në mars të vitit 2016 pas arrestimit të Davide Palizës. Agjentët e gjetën atë me një kile marihuanë dhe disa telefona celularë në dispozicion. Nga këto telefona kanë rindërtuar rrjetin e tij, në krye të së cilës ishte, sipas hetimit, Luca Boscherino, 33-vjeç, me precedentë të veçantë. Gjatë hetimit, 140 numra telefoni u kapën dhe gjithsej 600 kg marijuanë, hashash dhe kokainë u konfiskuan.

Hetimi, i koordinuar nga zëvendës prokurori Laura Pedio, çoi në shpërbërjen e dy organizatave paralele të dedikuara për trafikimin e drogës. Midis 22 urdhër-arresteve, tre janë shqiptarë dhe një rumun, ndërsa të tjerët janë italianë.

Lucci ishte një unazë ndërmjetëse e një grupi trafikantësh shqiptarë që sollën drogën në Milano nga Spanja.

Ai që qëndronte në krye të furnizimit ishte Luca Boscherino, një 34-vjeçar nga Calabri, i cili furnizonte një numër të madh ndërmjetësish në Milano.

Nuk ka qenë e lehtë për hetuesit për të çmontuar bandat, për shkak të rrjetit të madh. Për shembull, në shtator 2016, Enrico Catrini dhe Diego De Rosa janë arrestuar. Me këtë rast janë zhdukur 113 kg hashash nga rruga, si dhe 5.5 kg kokainë. Droga u fsheh në një banesë në Bonfadini dhe në dy kuti në rrugën Dalmazia dhe nëpërmjet Mecenate. Pastërtia e kokainës i rrit asaj vlerën në rreth gjysmë milioni euro.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here