Uragani Florence po godet bregdetin e Karolinës së Veriut, duke bërë rrëzime me stuhitë e rrezikshme për jetën dhe erërat me forcë.

Wilmington, North Carolina, u godit të premten në mëngjes nga një erë prej 168km/h, era më e fortë në qytet që nga viti 1958.

“Unë shoh një përplasje biblike të përmbytjes që do të ndodhë,” tha shefi i policisë Wilmington Ralph Evangelous për ABC News.

“Unë shoh banorwt e plazhit duke u përmbytur me ujë dhe shkatërrim që do të jetë goxha, mjaft epik në natyrë.”

Më shumë se 455,000 konsumatorë në Karolinën e Veriut janë pa energji që herët të hënën, ndërsa banorët përballen me ndikimet e stuhisë së kategorisë 1.

Për shumicën e Carolinës bregdetare pritet përmbytje katastrofike. Reshjet kanë arritur tashmë deri në 5cm në orë në pjesët e Karolinës Veriore lindore.

Mbi 30 centimetra shiu kanë rënë në Atlantic Beach, Karolina e Veriut, sipas Survey Gjeologjik të SHBA. Nëse konfirmohet nga Shërbimi Kombëtar i Motit, kjo do të ishte një total rekord.

Në Bayboro, Karolina e Veriut, një nga zonat nën evakuim, rezidentja Kim Dunn mbeti prapa dhe tani është e bllokuar në kamionin e saj të rrethuar nga uji në rritje, pasi i dashuri i saj dhe kushëriri i tij janë bllokuar në një anije me vela më pak se një milje larg.

Uji është aq i lartë sa shenjat e rrugëve dhe “ne nuk kemi asnjë mënyrë për të arritur tek ata”, tha Dunn për ABC News të premten në mëngjes.

Dunn, nëna e një 10-vjeçari, një 3-vjeçar dhe një 8-vjeçar, tha se ajo mori një vendim për të qëndruar prapa ndërsa të tjerët evakuuan.

“Ne ishim duke u përpjekur të kuptojmë nëse kemi pasur mjete të mjaftueshme për të dalë dhe nëse duam të dalim, a do të ishim në gjendje të ktheheshim në shtëpi, prandaj morëm vendim për të qëndruar”, tha ajo. “Nuk e di se sa kohë do të jetë para se uji të fillojë të hyjë në apartament.”

Në New Bernën e afërt, ku nivelet e ujit arritën në 10 metra gjatë natës, 150 njerëz kanë kërkuar shpëtim.

“Vullnetarët po përdorin anije private për të sulmuar dhe ndihmuar”, tha zëdhënësja e qytetit, Colleen Roberts.

Shiu parashikohet të arrijë deri në 101.6cm gjatë disa ditëve të ardhshme.

Rritja e stuhisë mund të jetë deri në 11 metra në pjesë të Karolinës së Veriut, duke bërë që zyrtarët të shikojnë nga afër ngritjen e lumenjve në pjesën lindore të shtetit. Përmbytjet e lumenjve mund të jenë më të këqija se Uragani Floyd në vitin 1999.

Lumi Cape Fear pritet të jetë në fazën e madhe të përmbytjeve nga e diela dhe skena rekord e përmbytjeve deri të hënën.

 

LEAVE A REPLY