91 zjarre në 17 ditë, Xhaçka: Fenomen kriminal

0
746

”Zjarret në shtator, janë fenomene kriminale”, kështu i cilësoi Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, situatën e fundit n[ë vend. Ajo tha se në të gjithë vendin janë regjistruar 91 vatra zjarri në 17 ditë, nga data 10 shtator deri në 27 shtator.

Në një deklaratë për shtyp, Xhaçka tha se zjarrvëniet janë të qëllimshme për djegien e kullotave apo konflikteve, ndërsa të gjithë autorët do të dalin para përgjegjësisë. Xhaçka theksoi se janë djegur 262 ha kullota, pemëtari dhe ullishte, ndërsa janë angazhuar në të gjithë vendin mbi 100 mjete zjarrfikëse.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here