Wednesday, May 22, 2019

Arrestohet “Babalja” në Kosovë

191
0

Albert Veliu është arrestuar në Kosovë.

I njohur ndryshe si Babalja, ai ishte shpallur në kërkim nga policia shqiptare për dëshmi të rreme.

Babalja u bë i njohur pas publikimit të audio-përgjimit, mes tij dhe një personi që pretendohej të ishte Agron (Geron) Xhafaj.

Babalja është arrestuar në qendrën e Azilit në Prishtinë për llogari të autoriteteve shqiptare.

Albert Veliu i cili njihet dhe me pseudonimin “Babale” akuzohet për ‘kallzim të rremë në bashkëpunim” dhe “kalim të paligjshëm të kufirit”. Prokuroria i kërkoi sot gjykatës vlerësimin e masës së sigurisë, ndërsa mësohet se vendimet i janë dorëzuar policisë për tu ekzekutuar.

Gjithashtu është kërkuar “Detyrim me paraqitje” për gazetarin Jetmir Olldashi i cili dorëzoi videon PD.

Arrest me burg u kërkua dhe për Fredi Alizotin mbi të cilin rëndon akuza e Kallzimit të rremë. Ai është kunati i Veliut dhe mësohet të jetë personi që në disa raste dublon në videopërgjim  Agron Xhafajn në përgjigjet që i jep dëshmitarit X.

LEAVE A REPLY