Moti vazhdon të jetë surprizues. Ndërsa gjatë paradites së sotme temperaturat ishin të larta, në orët e mesditës e më pas ato janë ulur.

E njëjta situatë duket se do të jetë edhe gjatë ditës së nesërme.

Kështu bëhet e ditur nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit, në parashikimin e motit për pasditen e sotme dhe nesër.

Ja si do të jetë moti gjatë mbrëmjes së sotme e nesër:

Reshjet

Sot pasdite dhe nesër nuk priten reshje (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

Image

Temperaturat

Nesër temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 15 / 24 °C

në vendet e ulëta: 13 / 26 °C

në vendet malore: 7 / 20 °C

Era

Sot pasdite dhe nesër era do të vazhdojë të fryjë e lehtë deri mesatare gjatë pasditeve.

Zjarret në pyje

Sot pasdite dhe nesër të gjithë qarqet pritet të jenë në nivelin ‘i moderuar’ të rrezikut për zjarre.

Qarqet Fier, Elbasan dhe Dibër pritet të kenë rrezik më të lartë krahasuar me qarqet e tjerë të vendit.

Image

LEAVE A REPLY