Sunday, April 14, 2024
Home Kronika BE përshëndet operacionin e madh antidrogë në Shqipëri

BE përshëndet operacionin e madh antidrogë në Shqipëri

0
447

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, Luigi Soreca ka reaguar për operacionin masiv të policisë ditën e djeshme.

Në një postim në Twitter, ai inkurajon operacionin anti-drogë të ndërmarrë në disa qytete të Shqipërisë.

“Ne mirëpresim operacionin masiv të ndërmarrë sot në disa qytete nga policia e Shqipërisë. Të luftojmë kundër krimit të organizuar dhe trafikimit të drogës në Shqipëri është prioritet i Bashkimit Europian.

Presim që ndjekjet penale dhe dënimet të vazhdojnë me rezultate të qëndrueshme” , shkruajti Soreca.

Kujtojmë se një operacion antidrogë i ndërmarrë pasditen e 21 tetorit në Shijak dhe Durrës ka çuar në pranga tre vëllezërit Avdyli, të njohur edhe si të fortët e Shijakut. Arrestimi i tyre është bërë me urdhër të Krimeve të Rënda.

Të arrestuar janë vëllezërit Astrit Avdyli, Flamur Avdyli dhe Shkëlqim Avdyli, kushëriri i parë, Jasim Avdyli së bashku me H. Hoxha, të dënuar në Turqi për trafik heroine dhe mbi 20 persona të tjerë mes tyre Fatos Llaftiu dhe Shaqir Gjepali.

Operacioni u zhvillua nga FNSH dhe RENEA.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here