Wednesday, September 27, 2023
Home Aktualitet Qeveria e Greqisë i përgjigjet Ramës: Tone të ulëta, s’ka nevojë për...

Qeveria e Greqisë i përgjigjet Ramës: Tone të ulëta, s’ka nevojë për agresion

0
524

Qeveria e Greqisë ka folur për vrasjen e 35-vjeçasit Kacifas në Bularat të Gjirokastrës. Nëpërmjet zëdhënësit të saj, njëherësh edhe sekretari i shtetit, Dimitris Tzanakopoulos tha se autoritetet greke janë në komunikim me autoritetet e Shqipërisë.

Duke iu përgjigjur deklaratës së kryeministrit Rama, ai thotë se tonet e ulëta duhet të respektohen nga qeveria shqiptare dhe se çështja nuk duhet të trajtohet me agresion kur një jetë është humbur, në mënyrë që të mos ushqehet reflekset e shoqërive.

“Autoritetet greke po ndërmarrin të gjitha veprimet e planifikuara në këto raste për të gjetur saktësisht se çfarë ndodhi me vdekjen e 35-vjeçari Kostandin Kacifas në Shqipëri”, u shpreh Dimitris Tzanakopoulos për një stacion televiziv grek, raporton Protothema.

Ai theksoi se nuk duhet të nxitojmë për të nxjerrë përfundime dhe të qëndrojmë në mesazhin strikt të dërguar nga Ministria e Jashtme greke.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here