Surprizat e motit, ja çfarë pritet nesër

0
750

Koha do të vazhdojë të jetë me diell dhe temperatura të larta edhe gjatë pasdites së sotme dhe nesër.

Kështu bëhen të ditur Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit në parashikimin e motit për dy ditët e fundjavës.

Ja parashikimi për sot e nesër:

Reshjet

Sot pasdite dhe nesër nuk priten reshje, siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark.

Temperaturat

Nesër temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 16 / 22 °C

në vendet e ulëta: 13 / 21 °C

në vendet malore: 8 / 20 °C

Image

Era

Sot pasdite dhe nesër era do të fryjë e lehtë deri mesatare, kryesisht në bregdet dhe zonat malore.

Zjarret në pyje

Sot pasdite dhe nesër Qarqet, Dibër, Tiranë, Elbasan, Fier, Berat dhe Korçë, pritet te jenë në nivel rreziku ‘i moderuar’, pjesa tjetër e qarqeve ndodhen në nivelin ‘i ulët’. Qarkut Shkodër ‘s’ka rrezik’ për zjarre në pyje, siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark.

Image

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here