Një studim i shkencëtarëve izraelitë tregoi se duhanpirësit mesatarisht pinë më pak 10 për qind të cigareve, pas përdorimit të vajit të peshkut.

Temperaturat e ulëta, si të ruajmë shëndetin gjatë stinës së dimrit

Mungesa e acideve yndyrore omega-3 është e zakonshme në duhanpirësit kronikë.

Ajo dëmton qelizat nervore dhe lidhjen mes nervave në pjesën e trurit të ngarkuar me kontrollin e dëshirës, gjë që shpjegon pse këto shtojca mund të ndikojnë në zvogëlimin e nevojës për cigare.

Ata që përpiqen të ndalojnë pirjen e duhanit, shpesh rekomandohen të konsumojnë ushqime që përmbajnë këto acide, siç janë skumbri, sardelet, salmoni, arra, fara e lulediellit dhe vaji i ullirit.

LEAVE A REPLY