Pas deklaratës së Presidentit, Ilir Meta në Komisionin Hetimor ku u shpreh se në datën 8 qershor kishte të dhëna se do të digjej Parlamenti, 9 deputetë të mazhorancës dhe opozitës parlamentare kanë kërkuar të thirret në Komisionin e Sigurisë Kombëtare, kreu i SHISH, Helidon Bendo.

Deputetët që kanë firmosur për thirrjen e tij në Komision janë: 

Xhemal Qefalija,Ladi Vorpsi,Eljo Hysko,Anduel Xhindi,Antoneta Dhima,Lefter Maliqi,Myslim Murrizi,Luan Duzha,Elena Xhina

Prezent në Komisionin Hetimor, në 9 shtator 2019, Presidenti Ilir Meta zbuloi informacionin sekret që kishte marrë një ditë para se të zhdekretonte 30 qershorin si datën e zgjedhjeve vendore.

Kreu i shtetit deklaroi se më datën 7 qershor kishte marrë informacion sekret se persona të caktuar do të përpiqeshin të shfrytëzonin mitingun e lajmëruar nga opozita më 8 qershor përveç akteve të tjera edhe për djegien e kuvendit të Shqipërisë.

Meta deklaroi se me zhdekretimin e datës mbrojti të drejtën për zgjedhje duke sjellë si shembull rastin e Bullgarisë e cila u gjobit nga Strasburgu pikërisht se nuk mbrojti këtë të drejtë.

Gjithashtu shmangu një proces jodemokratik të votimit me një kandidat si dhe ruajti sigurinë e vendit pasi kishte marrë informacion për destabilizim.

LEAVE A REPLY