Permes nje gare simbolike me bicikleta miq dhe qytetare  te Shkodres kane kujtuar pedagogun publicitin dhe ish deputetin  Gilma Lika i cili u nda nga jeta 3 vite me pare.

Ne pasdite ne Tv1 ishin te ftuar Arjan Shpori, Aurora Pirovic, Sokol Gjoni dhe Diamant Poja te cilet na njohen me shume me ‘’Trofeun Gilman Bakalli’

Arjan Shpori: Ideja ishte spontane edhe u dote nje event I tille pasi edhe ne nje periudhe te erret pas humbjes se Gilmanit. Duke qene se dy vitet e para u be promovimi i dy librave te Gilmanit tashme ishte koha qe Gilmanin ta kujtonim me sport.

Aurora Pirovic: Sapo mora vesh qe do promovohej nje aktivitet I tille jam regjistruar me kenaqesi vetem per te marre pjese pa e mendur fitimin e cmimit te trete ne kete aktiviktet ne nderim te profesorit Gilman Bakalli.Pavarsisht se bicikleta eshte nje sport i bukur dhe I dashur per shkodranet ne gare  kemi pasur perfaqsues edhe nga Gjakova i cili e ka bere te gjithe rrugen vetem me biciklete.

Sokol Gjoni: Idene per kete aktivitet e hodha une, duke ditur qe Shkodra eshte nje vend qe e do shume bicikleten, plus Shkodra ka qene  vendi i proferuar i Gilmanit i  cili ka dhene kontibutin e tij si nje aktivist dhe perdorues i bicikletes por edhe si nje personazhe i botes intelektuale, I arsimit dhe pedagogjise. Ka qene nje ogur I mire pasi  ne Shkoder nuk jane bere keshtu trofesh ne kete dimension dhe ishte gjithcka perfekte.Do te kisha pasur shume deshire ne fakt qe trofeu te rrinte  ne Shkoder pasi vendin e pare e fitoi nje djale nga Tirana por duke qene qe Gilmani I perket te gjithe Shqiperise na u be qejfi perseri.

Diamant Poja: Deshira ishte me marre trofeun kryesore por fati nuk ishte ne anen tone,ishte nje gare shume e bukur dhe nje motiv me teper ishte Gilamani ne mendjen gjate te gjithe pedalimin qe me dha nje shtyse per te fituar garen.Ne gare mora cmimin  e trete por nuk eshte hera e pare qe ja dedikojme si fitore Gilmanit pasi, ne 2017 fitova maratonen dhe cmimi ju dedikua Gilmanit.

LEAVE A REPLY