Kultura shqiptare dhe kultura jone dhe ne veçanti Shkodra dhe disa zona te veçanta te Shqiperise lidhen shume bukur dhe kendshem me kulturen italiane, por jo vetem kultura por ne veçanti muzika. Shqiptaret e viteve ‘90  pas ardhjes se demokracise paten mundesi te degjonin dhe kendonin kenget italiane.

“Italishjta ne skene” ishte nje projekt i organizuar koheve te fundit nga fakulteti i gjuheve te huaja ne qytetin e Shkodres dhe per te folur per kete te ftuar ne studion e emisionit “Start” ne Tv1 Channel ishin profesoresha e italianistikes Ingrit Rrasha si dhe dy studentet Belmira Kalaja dhe Arjola Isufi.

Rrasha: Projekti nuk ishte rastesor pasi e kishim menduar qe ne shtator per diçka te tille, ku perkonte me javen e kultures italiane ne bote, ku tema ishte per teater, melodrama dhe jo vetem, por edhe muzika italiane. “Italishjta ne skene”, ne menduam fillimisht te benim nje projekt te thjeshte studentore ku te angazhonim studentet.

Morem nje feedback shume pozitiv, kishim shume pergezime per idene e bukur qe lindi edhe nga studentet. Serioziteti qe treguan ne punen e tyre na beri te kemi edhe kete sukses.

LEAVE A REPLY