VIDEO/ Mbërrin treni i parë në botë me shpejtësi 350km/h

0
1256

 

Kina sapo ka shënuar një tjetër moment historik në planet e saj të gjerë të zgjerimit të transportit hekurudhor me shpejtësi të lartë.

Ndërsa janë duke afruar Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit 2022, linja e re hekurudhore me shpejtësi të lartë 108 milje që lidh kryeqytetin me qytetin pritës të lojërave Olimpike, Zhangjiakou sapo ka hyrë në shërbim, duke shkurtuar kohën e udhëtimit midis të dyve nga tre orë në 47 minuta.

Por ky nuk është vetëm një tjetër tren me shpejtësi plumb.

Kjo bukuri, pjesë e serisë Fuxing të Kinës, mund të zhvendoset deri në 350 kilometra në orë pa një shofer dhe thuhet se është i pari në botë i këtij lloji.

Është cilësuar edhe hekurudha e parë ‘e zgjuar’ në botë me shpejtësi të lartë.

Duke marrë rreth katër vjet për të ndërtuar, linja, e përmendur edhe si hekurudha me shpejtësi të lartë Jing-Zhang, lidh Pekinin, Yanqing dhe Zhangjiakou, ku të tria do të presin zhvillime gjatë Lojërave të ardhshme Olimpike.

Rrugëtimi do të ndalet në 10 stacione, përfshirë Badaling Chang Cheng, seksioni më i njohur i Murit të Madh të Kinës.

Hekurudha Chongli, një linjë degë nga hekurudha Jing-Zhang, është gjithashtu e hapur dhe do të transportojë pasagjerët nga kryeqyteti në Stacionin Taizicheng zonë e përshtatshme për ski dhe turizëm dimëror.

Image

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here