Monday, April 15, 2024
Home Shendetesi Zbulimi shkencor: Ja çfarë ndodh me organizmin tonë nëse konsumojmë 2 vezë...

Zbulimi shkencor: Ja çfarë ndodh me organizmin tonë nëse konsumojmë 2 vezë në ditë

0
2243

Vezët përmbajnë vitamina A, D dhe E, si dhe B12, riboflavin dhe folate. Për më tepër, ju do të gjeni minerale të tilla si jod, hekur, kalcium, zink dhe selen. E di, apo jo, shumë!

Vezë dhe kolesterol

Ndoshta keni dëgjuar se vezët janë të këqija për ju sepse përmbajnë kolesterol?

Gabuar: Sigurisht që ka kolesterol në vezë, por nuk është aspak i keq për ju. Nuk duhet të shqetësoheni për kolesterolin në vezë, ose kështu thotë eksperti dietik Jennie Nyenvik nga faqja suedeze Aftonbladet.

1. Humbni peshën me vezë

Studimet tregojnë se një mëngjes i pasur me proteina mund të ju ndihmojë vërtet në humbjen e peshës.

Sipas studimit, një dietë me kalori të ulët, e kombinuar me një dozë të rregullt të vezëve për mëngjes, mund t’ju ndihmojë të humbni peshë dy herë më shpejt.

Gjithashtu, mbani në mend se vezët mund t’ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur për më gjatë, do të thotë se ato janë të dobishme për të ulur marrjen e kalorive në përgjithësi.

2. Vezët forcojnë sistemin tuaj imunitar

Studimet kanë treguar se vetëm dy vezë në ditë mund të ndihmojnë në mbrojtjen nga infeksionet, viruset dhe sëmundjet e përgjithshme.

Një vezë përmban 22% të konsumit të rekomanduar ditor të selenit; një element i njohur mirë për forcimin e sistemit imunitar.

3. Kujtesë më e mirë

A keni dëgjuar ndonjëherë për kolinën e aminoacideve? Ndikon në sinjalet nervore që na ndihmojnë të kujtojmë gjërat e vogla nga dita në ditë, për shembull, aty ku ke lënë çelësat ose portofolin.

Sipas studimit, kolina mund të përmirësojnë kujtesën dhe reagueshmërinë.

4. Një çudi për sytë tuaj

Lutein ndihmon sytë tuaj për të mbajtur vizion të qartë dhe të mprehtë. Hulumtimi i ri ka treguar që vezët e pulës janë të pasura me lutein.

Luteni prodhohet natyrshëm nga sytë tuaj, dhe mbron retinën nga dëmtimi.

5. Kundërindikimi i depresionit

Vitamina D mund të jetë e vështirë për t’u marrë në dimër. Sidoqoftë, vezët në të vërtetë mund t’ju ndihmojnë ta merrni. Vitamina D është natyrisht shumë e dobishme për ekuilibrin e dhëmbëve tanë dhe forcën e kockave tona në përgjithësi.

Vitamina D gjithashtu mund të ndihmojë në kundërveprimin ndaj depresionit!

6. Forcimi i skeletit

Kur hani vezë merrni kalcium, i cili është i rëndësishëm për forcimin e skeletit tuaj dhe parandalimin e osteoporozës.

7. Ndikon mirë për gjakun

Vezët përmbajnë mjaft folate, që është një lloj i vitaminës B e domosdoshme për formimin e qelizave të reja të kuqe të gjakut.

Njerëzit që nuk kanë folate mund të rrezikojnë aneminë. Folati është gjithashtu i rëndësishëm kur bëhet fjalë për fetuset që zhvillohen siç duhet në barkun e nënës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here