115-vjetori i vdekjes së Papa Kristo Negovanin,Meta: I martirizuar në aktivitetin për përhapjen e gjuhës shqipe

0
504

 

Presidenti Ilir Meta kujton sot 115-vjetorin e ndarjes tragjike nga jeta të një prej figurave më të shquara patriotike të kombit dhe klerit shqiptar, Papa Kristo Negovani.

“I martirizuar për aktivitetin e Tij të jashtëzakonshëm iluminist në mbrojtjen, promovimin dhe përhapjen e gjuhës shqipe, si dhe të vlerave tona më të mira kombëtare, Papa Kristo Negovani, do të nderohet përjetë për kontributin e çmuar që dha për çështjen shqiptare dhe pavarësinë e Shqipërisë, deri edhe me sakrificë sublime”, shkruan Meta në Facebook.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here