Një operacion i gjerë antidrogë i policisë spanjolle çoi në çmontimin e 6 laboratorëve për kultivimin e marijuanës. Në pranga ranë 17 persona, shumica shqiptarë.Policia ushtroi kontrolle në 8 shtëpi në zona të ndryshme të cilat ishin marrë nga banda për kultivimin e drogës. Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 162 kilogramë marijuanë e gatshme për tu shpërndarë në të gjithë Europën, më shumë se 3,000 bimë marijuanë, 9,000 euro, dy makina për paketim vakum, disa telefona celularë, një laptop dhe katër automjete.

Policia Kombëtare e Spanjës ka shkatërruar një grup kriminal të kultivimit dhe shpërndarjes së marijuanës në një shkallë të gjerë.

Shtatëmbëdhjetë persona të nacionaliteteve të ndryshme janë arrestuar si autorë të dyshuar për krime kundër shëndetit publik, organizim kriminal, mashtrim me energjinë elektrike, pastrim parash, falsifikim dokumentash dhe shkelje të ligjit të imigracionit.

Agjentët kryen kontrolle 8 në shtëpi në qytetet Valenciane të Paterna, Estivella, Beniparrel, Moncada, Godella; Castellón dhe Ulldecona (Tarragona).

Gjatë kontrolleve u gjetën dhe sekuestruan162 kilogramë marijuanë e gatshme për shpërndarje në Evropë, 3,160 bimë marijuanë, 9,000 euro, dy makina për paketim vakum, disa telefona celularë, një laptop dhe katër automjete.

Hetimi filloi janarin e kaluar kur hetuesit përgjuan një makinë në Paterna që lëshoi një erë të fortë marijuanë. Agjentët ndaluan dy personat që ishin në makinë me origjinë shqiptare, për shkelje të ligjit të të huajve dhe u përpoqën pa sukses të lokalizonin departamentet e fshehura të substancës narkotike të quajtur “stalla”.

Deri në këtë moment, agjentët vazhduan me hetimet dhe lokalizuan disa shtëpi ku ata kultivonin marijuanën dhe që në të njëjtën kohë shërbenin si vendbanim për të arrestuarit.

Pas disa përpjekjesh, hetuesit zbuluan një rrjet të tërë kriminal kushtuar kultivimit dhe shpërndarjes së marijuanës

Shtëpi me qira për kultivim droge

Gjatë hetimeve, agjentët identifikuan personat që formuan organizatën kriminale, të përbërë kryesisht nga shtetas me origjinë shqiptare, dhe qendra e operacioneve e të cilëve ndodhej në qytetin e Paterna.

Nga atje, menaxherët kryesorë të rrjetit morën me qira shtëpi me një familje në zona të ndryshme banimi të Komunitetit Valencian dhe Tarragona, në mënyrë që të kalonin plotësisht pa u vënë re dhe të instalonin, në këto shtëpi, laboratorë “të brendshëm” të kultivimit të marijuanës.

Organizata rekrutoi njerëz, shumë prej tyre pa punë dhe pa leje qëndrimi, të cilëve, pas një faze mësimi dhe motivimi, ata caktuan njërën nga shtëpitë  në të cilën ishte vendosur një plantacion marijuanë, për të cilin duhej të kujdeseshin dhe ta grumbullonin. Në këtë mënyrë ata synuan të kalonin pa u vënë re në lagje.

Agjentët zbuluan se laboratorët e drogës ishin kontrolluar dhe mbikëqyrur nga anëtarët e tjerë të grupit që ishin përgjegjës për furnizimin me materialet e nevojshme për rritjen e marijuanës dhe furnizimin e njerëzve që kujdeseshin për to.

Kjo pjesë e grupit ishte gjithashtu përgjegjës për zbulimin e mbikëqyrjes së mundshme nga Policia.

Pasi mblodhën prodhimin në plantacionet e marijuanës, ata i transferuan në një depo ku bimët u thanë dhe u paketuan për shpërndarje dhe shumicë, kryesisht nga vendet evropiane.

Operacioni ka rezultuar në arrestimin e 17 personave dhe sekuestrimin e 162 kilogramëve marijuanë të thatë.

LEAVE A REPLY