OBSH kërkon vendosjen e masave parandaluese: Ekziston rreziku i përhapjes së varianteve të reja

0
759

 

Muaji prill ka shënuar rekordin e të infektuarve ditorë me coronavirus në të gjithë botën me 892 mijë. Tashmë shifrat thuajse janë përgjysmuar duke shkuar nga 340 mijë në qershor dhe në 500 mijë pacientë në ditë në korrik.

Por OBSH paralajmëron se kjo nuk do të thotë se pandemia është kaluar.

Madje për mediet është thënë se ekziston mundësia që të përhapen variante te reja edhe me te rrezikshme se ato aktualet.

Ndaj edhe një herë është kërkuar që të vazhdojnë masat parandaluese.

Aktualisht Agjencia Evropiane e Barnave konfirmon efikasitetin e vaksinave edhe kundër varianteve të reja të shfaqura deri më tani.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here