Ministria e Shëndetësisë e konfirmon: Varianti Delta ka hyrë në Shqipëri

0
861

Varianti indian “Delta” është prezent në Shqipëri.

Lajmin e ka bërë me dije Ministria e Shëndetësisë, e cila ku njofton se  prezenca e variantit indian në vendin tonë është konfirmaur nga Laboratori i Referencës në Berlin. Sipas njoftimit kjo përkon dhe me rritjen e infektimeve në 2 javët e fundit në vendin tonë.

“Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bën të ditur se, në vijim të procesit të monitorimit të situatës së Pandemisë COVID-19 nga Instituti i Shëndetit Publik, pjesë e së cilës është dhe monitorimi për variantet qarkulluese, nga kampionet e dërguara në Institutin e Virologjisë – Charite në Berlin të Gjermanisë, ku u krye analiza e thellë gjenetike e sekuencimit të gjenomës së virusit në këto kampione, rezultoi varianti Delta B.1.617.2.“-njofton Ministria.

Ndërkohë Ministria  e Shëndetësisë apelon qytetarët të vaksinohen në qendrën më të afërt të vaksinimit, në qendër shëndetësore, qendrat e vaksinimit masiv apo me njësitë lëvizëse.

“Vaksinat veprojnë, ato reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Varianti Delta i infeksionit Sars-Cov2 është varianti më i transmetueshëm, ndaj respektimi i masave të distancimit fizik, vendosja e maskave në ambientet e brendshme dhe higjena, janë thelbësore për kufizimin e përhapjes së virusit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here