Emigrimi i të rinjve! Historia e Besar Cokut, i rikthyer në atdhe! “Qendrova 7 vite ne Angli, nuk mora leje qendrim”  

0
2312

 

Ky eshte Besar Coku, 7 vite me pare emigroi ne Angli per nje jete me te mire. Pergjate ketyre viteve punoi me periudha kohore, por pa mundur te marre leje qendrim. I detyruar nga rrethanat ai u kthye ne vendlindje dhe tashme ka nisur pune sezonale

Serish mendjen e ka drejt mbreterise se bashkuar. Mungesa e nje pune fikse dhe pagat e ulta bejne qe te rinjte te mos gjejne shprese ne vendlindje

Një jetë larg Shqipërisë duket të jetë ëndrra e shumë të rinjve shqiptarë. Sipas sondazheve me shume se 40% e te rinjve duan te emigrojne, disa me rruge ilegale e te tjere me metoda te ndryshme. Ky emigrim masiv ka nis tashme te jape efekte qe nga ulja e  regjistrimeve te femijeve ne shkolla e deri tek te moshuarit te cilet kane mbetur vetem ne banesa./Tv1-channel/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here