Vuani nga ankthi?! Lehtësimin e gjeni në disa ushqime…

0
662

 

Ankthi karakterizohet nga ndjenja të vazhdueshme tensioni, shqetësimi dhe nervozizmi që mund të ndërhyjnë në jetën e përditshme. Në shumë raste, terapitë janë mënyra më e mirë e trajtimit të ankthit si edhe strategjitë që mund të përdoren për të zvogëluar simptomat. Përpos këtyre, që janë kryesoret, ka disa ushqime që mund të hani të cilat mund të ndihmojnë në mbështetjen e funksionit të trurit dhe të ulin ashpërsinë e simptomave.

Salmoni: përmban lëndë ushqyese që promovojnë shëndetin e trurit, duke përfshirë vitaminën D dhe acidet yndyrore omega-3. Këto lëndë ushqyese mund të ndihmojnë në rregullimin e neurotransmetuesve si dopamina dhe serotonina, të cilët mund të kenë veti qetësuese dhe relaksuese.

Kamomil: përmban veti antioksiduese dhe anti-inflamatore, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit të lidhur me ankthin. Kamomili besohet të ndihmojë në rregullimin e neurotransmetuesve që lidhen me gjendjen shpirtërore, siç janë serotonina, dopamina dhe acidi gama-aminobutyric.

Shafrani i Indisë: përmban kurkuminë, një përbërje e studiuar për rolin e saj në promovimin e shëndetit të trurit dhe parandalimin e çrregullimeve të ankthit.

Çokollata e zezë: përmban flavonole, të tilla si epikatekina dhe katekina, të cilat janë komponime bimore që veprojnë si antioksidantë.

Kosi: Probiotikët, ose bakteret e shëndetshme, të gjetura në disa lloje të kosit mund të përmirësojnë disa aspekte të mirëqenies tuaj, përfshirë shëndetin mendor.

Ushqime të tjera: banane, vezë, mish dhe produkte të qumështit, farat chia, tërshërë, agrumet, specat, bajamet dhe boronicat.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here