Çmimet e fruta-perimeve gjatë verës/Qytetaret: Janë të larta në krahasim me pagat

0
616

 

 

Domatet 120 leke, patatet 60 leke, qepa 50 leke, speci 40 leke, rrushi 130 – 150 leke, shalqni 10-15 leke e keshtu me radhe, jane aktualisht çmimet ne tregjet e hapura te fruta perimeve ne qytetin e Shkodres. Per qytetaret e ne veçanti pensionistet, keto çmime konsiderohen te larta, ne raport me pagat qe marrin:

Por ekonomisti ne pension, Islam Tafa, ka mendim tjeter. Ai thote se çmimet e fruta – perimeve jane te uleta, ne krahasim me shpenzimet qe bejne fermeret per prodhimin e tyre:

Tafa thote se eshte normale qe qytetaret ankohen per çmimet, por nuk duhet harruar se bujqesise ne Shqiperi akoma nuk i tregohen nga shteti rendesia qe meriton dhe  ka ne ekonomine e vendit:

Nderkohe tregtaret jashte kameres vleresojne pozitivisht faktin qe gjate kesaj periudhe eshte rritur konsumi per shkak te sezonit turistik dhe ardhjes se emigranteve me pushime, qe do te thote me shume te ardhura ditore.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here