COVID-19, Manastirliu publikon shifrat: Ja sa vaksinime janë kryer deri më tani në Shqipëri

0
735

 

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e vaksinimeve të kryera deri më tani në vend.

Ditën e sotme, janë kryer në të gjithë territorin, 8.735 vaksinime. Ndërsa në total, që prej fillimit të fushatës “Shqipëria Buzëqesh”, janë regjistruar 1.256.940 persona të infektuar. Kujtojmë se muaji gusht, është cilësuar si muaj i hapur, kush cilido që është mbi 18 vjeç, mund të paraqitet me mjet identifikimi dhe të kryejë vaksinat.

Në Shqipëria aktualisht po përdoren 4 lloje vaksinash, AstraZeneca, Pfizer, Sputnik V dhe Sinovac.

Ekspertët thonë se vaksinat mbrojnë nga virusi dhe variantet apo mutacionet që mund të dalin prej tyre, andaj ato kanë apeluar qytetarët që të vaksinohen, për të mbrojtur shëndetin e tyre, por edhe të të afërmve.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here