Sunday, July 14, 2024
Home Aktualitet Rriten infektimet/ Ministria e Shëndetësisë: 220 raste të reja në 24 orët...

Rriten infektimet/ Ministria e Shëndetësisë: 220 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë humbje jete

0
659

 

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot 220 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit, teksa nuk është shënuar asnjë humbje jete.

Muaji Gusht do të jetë i hapur për vaksinimit antiCOVID për çdo qytetar +18 vjeç, ndaj Ministria e Shëndetësisë i bën sërish apel qytetarëve të vaksinohen sa në parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt dhe për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:
Janë kryer 5536 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 220 qytetarë, në këto bashki: 67 në Tiranë, 17 raste në Vlorë, 16 raste në Shkodër, 15 raste në Fier, Sarandë, 13 raste në Elbasan, 9 raste në Lushnje, 8 raste Vau i Dejës, 5 raste  në Kukës, Durrës, Konispol, Gjirokastër, 4 raste në Kamëz, Tepelenë, 3 raste në Rrogozhinë, Mallakastër,  Pogradec, Berat, 2 raste  në Lezhë, Himarë, Kuçovë, 1 rast në Malësi e Madhe, Has, Tropojë, Kurbin, Krujë, Dibër, Mat, Rroskovec, Patos, Divjak, Përmet, Peqin, Gramsh, Prrenjas.

 

Aktualisht janë 1,271 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 33 pacientë.
Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Janë shëruar 31 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,470 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (10 Gusht 2021)

Raste të reja ditore      220
Të shëruar në 24 orë       31
Të shtruar në spitale      33
Humbje jete në 24 orë      0
Testime ditore           5536

Testime totale           938,527
Raste pozitive           134,201
Raste të shëruara        130,470
Raste Aktive               1,271
Humbje jete               2,460

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë           447
Shkodër          189
Vlorë            139
Elbasan          120
Fier             120
Lezhë             65
Durrës            58
Berat             40
Kukës             31
Gjirokastër       28
Korçë             17
Dibër              8

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here