Sunday, June 16, 2024
Home Aktualitet Të dehur e me shpejtësi “skëterrë” në rrugët e vendit, Policia ndëshkon...

Të dehur e me shpejtësi “skëterrë” në rrugët e vendit, Policia ndëshkon shoferët e “pabindur”

0
489

 

Policia Rrugore ka shtuar kontrollet me dronë, kamera e aparate fotografike në akset kryesore të vendit.

Në kontrollet e kryera gjatë 24 orëve të fundit janë konstatuar drejtues mjetesh që abuzojnë me shpejtësinë, alkoolin dhe përdorimin e celularit gjatë drejtimit të makinës.

Kësisoj, janë arrestuar 11 drejtues, 6 për përdorim makine pa patentë e 5 të tjerë për drejtim mjeti në gjendje të dehur. Gjithashtu janë pezulluar 39 leje drejtimi dhe janë vendosur mijëra gjoba.

Njoftimi i Policisë:

 

Policia e Shtetit/Siguria Rrugore, një ndër prioritetet kryesore.

Vijojnë kontrollet intensive nga Policia Rrugore, me radarë📸📟📹, dronë, mjete të paloguara, kamera, aparate fotografike e alkooltestues, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore.

Edhe gjatë 24 orëve të fundit, gjatë kontrolleve intensive në të gjitha rrugët e vendit janë konstatuar përsëri shumë drejtues mjetesh që abuzojnë me shpejtësinë, me alkoolin apo me përdorimin e celularit në timon, me mospërdorimin e rripit të sigurimit dhe më keq akoma me drejtimin e automjetit, pa leje drejtimi.

Si rezultat i kontrolleve, gjatë 24 orëve të fundit janë arrestuar 11 drejtues mjetesh dhe motomjetesh, nga të cilët 6 për drejtim mjeti pa leje drejtimi dhe 5 për drejtim mjeti në gjendje të dehur.

👉Janë pezulluar 39 leje drejtimi, nga të cilat 23 për shpejtësi mbi normat e lejuara deri në 162 km/orë në rrugën interurbane Tiranë-Elbasan, 12 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit dhe 4 për qarkullim në sens të kundërt.

👉Janë ndëshkuar me masë administrative, në të gjithë vendin, 1445 drejtues mjetesh, për shkelje që sjellin pasoja në jetën dhe shëndetin e përdoruesve të rrugës.

Policia e Shtetit apelon për të gjithë drejtuesit e automjeteve dhe motomjeteve: Mos shpejtoni, mos kryeni parakalime të gabuara, mos drejtoni mjetin nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur, mos përdorni celularin në timon, vendosni rripin e sigurimit dhe kaskën mbrojtëse, mbroni jetën tuaj dhe të përdoruesve të tjerë të rrugës, respektoni rregullat e qarkullimit që të arrini të sigurtë në destinacion.

Policia e Shtetit fton qytetarët që të denoncojnë në numrin 112 dhe në Komisariatin Dixhital, çdo shkelje të Kodit Rrugor, duke iu garantuar anonimat të plotë dhe reagim të shpejtë e profesional.

#RespektoKufizimeteShpejtësisëmos🛫🛣️
#MosPërdor🥃GjatëDrejtimitTë🚘
#NeJemiAtyPerSigurineTuaj🚔

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here